Dr. Başak Demiriz kimdir?

Pediatrik ve Yetişkin Psikoloji

Psikoloji eğitimi almak amacıyla 1991 yılında Amerika’ya gitti. George Mason University, Virginia’da aldığı psikoloji eğitiminin ardından Argosy University, American School of Professional Psychology, Washington, DC’de Klinik Psikoloji üzerine doktora yaptı.

Doktora tezini “Üstün zekâlı çocukların duygusal ve sosyal ihtiyaçları” konusunda verdi.

Post doktorasını, Miami, Citrus Health Network’ te, psikiyatrik ve davranış bozuklukları olan çocuklar, ergenler ve aileleri ile çalışarak tamamladı.

Kognitif Terapi alanında uzmanlaşmak için, Dr. Christine Padesky, Dr. David Burns, ve Dr. Leslie Sokol gibi Kognitif Terapinin önde gelen isimlerinden eğitimler aldı.

New York’da, çeşitli kültürlerden gelen çocuklara, yetişkinlere ve ailelere, bireysel terapi, grup terapisi, aile terapisi yaptı, kişilik ve zeka testleri uyguladı. Miami’de, mahkemelerin yönlendirdiği kişilere psikolojik testler (kişilik ve zeka testleri) uygulayıp, kişilerin psikolojik durumlarını raporlandırarak mahkemelerde bilir kişi görevini aldı.

2008 yılında Türkiye’ye döndü. Psikoterapist olarak çocuklar, ergenler ve yetişkinlerle çalışmasının yanı sıra, ülkemizde psikoterapinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, psikoterapide etik standartlar, klinik beceriler ve kognitif terapi alanında, psikoloji öğrencilerine süpervizyon ve eğitim vermektedir.

Depresyon, kaygı bozuklukları, anne-baba eğitimi, ergen-aile çatışmaları, çocuklarda davranış problemleri gibi konularda seminerler düzenlemektedir.

Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde, sık görülen psikolojik sıkıntıların çözümlerine ışık tutmak ve psikoterapi sürecini tanıtmak amacıyla 2011 yılından bu yana her hafta yazmaktadır.